Wiadomości

Uwaga złodziej!

Data publikacji 16.09.2016

12 września w Bielsku Białej z teczki pozostawionej w samochodzie skradziono laptop wart około 4000 zł; 13 września w jednym ze sklepów w Czechowicach – Dziedzicach z tylnej kieszeni spodni skradziono portfel z dokumentami i pieniędzmi w kwocie około 50 zł; tego samego dnia wykorzystując nieobecność gościa hotelowego, z pokoju skradziono 1900 euro; w środę 14 września w Bielsku - Białej z otwartego budynku w budowie skradziono elektronarzędzia i przewody o wartości 1500 zł.

Niestety wciąż odnotowywane są przypadki, gdzie przestępcy wykorzystują nieuwagę czy niefrasobliwość osób i dokonują kradzieży ich mienia. Nie każdej kradzieży pokrzywdzony jest w stanie zapobiec, jednak w większości przypadków nasze podejście do zabezpieczenia mienia ma ogromny wpływ na utrudnienie „pracy” przestępcom, a tym samym niejednokrotnie zniechęcenie ich do kradzieży. Stare powiedzenie „okazja czyni złodzieja” jest jak najbardziej prawdziwe, co na co dzień obserwują policjanci przyjmujący zgłoszenia o dokonywanych przestępstwach.

Zwróćmy uwagę na niepozostawianie toreb, zakupów, laptopów i innych wartościowych przedmiotów w pojeździe bez nadzoru. Leżące w widocznych miejscach rzeczy stanowią dużą pokusę dla złodziei, przy jednoczesnym małym wysiłku jaki muszą włożyć w ich zabranie. Pamiętajmy także, że portfele, dokumenty, klucze czy telefony trzymane w tylnej kieszeni spodni są bardzo łatwym łupem dla przestępców. Cenne przedmioty, pieniądze czy dokumenty zawsze nośmy dobrze schowane, w takim miejscu, które mamy pod kontrolą, zatem z pewnością z przodu i co istotne zabierajmy ze sobą tylko to, co jest nam rzeczywiście potrzebne.

Kluczową kwestią jest także zabezpieczenie naszych domów i mieszkań. Otwarte drzwi garażu, pomieszczenia gospodarczego, czy okien lub drzwi tarasowych są wprost zaproszeniem dla amatorów szybkiego i niekoniecznie legalnego wzbogacenia się. Popularne w środowisku złodziei są także obiekty w trakcie budowy, zarówno te prywatne jak i gospodarcze. Niestety rzadko ich właściciele przywiązują dużą wagę do ich zabezpieczenia, np. solidnego ogrodzenia czy oświetlenia terenu. Wejścia do nowo powstających budynków zwykle posiadają najsłabsze zamki, kłódki czy klamki, które nie stanowią niemal żadnej przeszkody nawet dla mało wykwalifikowanego włamywacza. Złodziei w takich miejscach kuszą głównie elektronarzędzia, które bardzo często pozostawiane są na terenie budowy, zatem starajmy się nie pozostawiać wartościowych przedmiotów i narzędzi po zakończeniu pracy.

To tylko kilka przykładowych sytuacji w jakich jesteśmy narażeni na działanie przestępców. Jednak nasz zdrowy rozsądek, ostrożność i zachowanie kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa pozwoli ustrzec nas przed nierzadko dużymi stratami materialnymi spowodowanymi przez złodziei oraz problemami w instytucjach czy bankach jakie wiążą się z utratą dokumentów i kart płatniczych. Pamiętajmy – mamy wpływ na nasze bezpieczeństwo!

Powrót na górę strony