Wiadomości

Rusza VII edycja programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”

Data publikacji 06.12.2016

Komendant Miejski Policji w Bielsku-Białej insp. Dariusz Matusiak oraz Dyrektor Książnicy Beskidzkiej mgr Bogdan Kocurek, uroczyście parafowali dzisiaj porozumienie kontynuujące współpracę w ramach VII edycji programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”.

W Komendzie Miejskiej Policji w Bielsku-Białej uroczyście podpisano dzisiaj porozumienie kontynuujące współpracę w ramach kolejnej, VII już edycji programu profilaktycznego „Świat wokół nas – zagrożenia”. Porozumienie parafowali szef bielskiego garnizonu insp. Dariusz Matusiak oraz Dyrektor Książnicy Beskidzkiej mgr Bogdan Kocurek. W uroczystości udział wzięli także autorzy projektu: mgr Katarzyna Ruchała Kierownik Działu Animacji, Rozwoju i Marketingu Książnicy Beskidzkiej oraz podinsp. Mariusz Kuliński Naczelnik Wydziału Prewencji bielskiej komendy.

Program aktywnych spotkań z młodzieżą bielskich szkół średnich prowadzony jest już od 7 lat. Podczas tych spotkań, prowadzonych pod nazwą „Świat wokół nas - zagrożenia”, poruszane są tematy interesujące młodych ludzi i jednocześnie związane z zagrożeniami, jakie niesie dla młodego człowieka jego otoczenie. Znaczna część tematów związana jest z przemocą, jako jednym z największych problemów społecznych. Osoby prowadzące kładą duży nacisk na dialog z uczestnikami. Skupiają się na wskazywaniu skutków podejmowanych decyzji i działań. Prowokują do myślenia i często do zmiany postaw wobec poruszanych zagadnień. Stosują zmienny tok narracji, zmieniają się rolami i nie unikają kontrowersji. Przyjęta przez prowadzących formuła sprawdza się bardzo dobrze. Uczestnicy wykazują się dużą aktywnością i zaangażowaniem. Zwłaszcza, gdy poruszane są tematy wywołujące silne emocje. Bardzo wiele wypowiedzi zaskakuje trafnością spostrzeżeń, sensownością podsuwanych pomysłów czy nawet ich osobistym charakterem.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, z reguły jest to trzeci czwartek miesiąca o godz. 12.00 w Książnicy Beskidzkiej. Wśród młodzieży spotkania te cieszą się dużą popularnością.