Wiadomości

Policjanci w kościele mówili o bezpieczeństwie

Policjanci w kościele to żadna nowość. W ten sposób mundurowi wspólnie z księżmi usiłują chronić życie pieszych. Tym razem zaproszenie ks. Jana Byrta z Parafii Ewangelickiej w Szczyrku przyjęli Komendant Komisariatu Policji w Szczyrku kom. Jerzy Bujok oraz dzielnicowy st.sierż. Łukasz Niemiec, którzy mówili o bezpieczeństwie i rozdawali odblaski.

Szef szczyrkowskiego komisariatu kom. Jerzy Bujok wraz z dzielnicowym st.sierż. Łukaszem Niemcem uczestniczyli w niedzielnym nabożeństwie w kościele ewangelickim w Szczyrku, które prowadził ks. Jan Byrt. W czasie nabożeństwa policjanci przestrzegali wiernych przed niebezpieczeństwami na drogach. Tłumaczyli podstawowe zasady bezpieczeństwa, a przede wszystkim wyjaśniali jak być lepiej widocznym. To bowiem właśnie piesi, w przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów są najbardziej narażeni na wypadki, a noszenie odblasków na drogach może w znacznym stopniu poprawić ich bezpieczeństwo.

Policjanci rozdali uczestnikom nabożeństwa elementy odblaskowe. Jednocześnie informowali o obowiązku ich noszenia po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcali także do noszenia elementów odblaskowych w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach. Wizyta stróżów prawa była też okazją do zachęcenia mieszkańców do aktywnego kontaktu z miejscowymi dzielnicowymi za pośrednictwem aplikacji Moja Komenda.

Spotkanie skierowane było do starszych ludzi, bo to oni najczęściej giną na drogach. Kościół natomiast ma ogromny wpływ, siłę przebicia i autorytet, stąd prośba o wsparcie akcji przez duchownych. Informacja podana przez księdza lub katechetę może znacznie skuteczniej aniżeli apele policji dotrzeć do osób starszych.