Trwa akcja „Widoczni – bezpieczni” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Trwa akcja „Widoczni – bezpieczni”

Data publikacji 08.02.2017

Tym razem wspólne patrole policjantów z drogówki, przedstawicieli Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarzy Radia Bielsko pojawiły się w Bielsku-Białej, Jasienicy i Jaworzu. Patrole rozdawały pieszym odblaski i informowały o bezpieczeństwie na drodze w okresie zimowym.

Celem akcji „Widoczni – bezpieczni” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych i rowerzystów, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu. Wieczorem wspólne patrole policjantów z drogówki, wspierane przez przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarza Radia Bielsko, pojawiły się Bielsku-Białej, Jasienicy i Jaworzu. W czasie kontroli piesi otrzymywali odblaski. Mieli też okazję porozmawiać o bezpieczeństwie na antenie radia. Relacja z akcji przekazywana była bowiem „na żywo” w Radiu Bielsko. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów.

Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji „Widoczni - bezpieczni” policjanci, przedstawiciele fundacji i radia, zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Akcja „Widoczni – bezpieczni” potrwa przez całą zimę. W okresie tym dni są krótkie, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.