Policjantki z pasją - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Policjantki z pasją

Data publikacji 08.03.2017

Coraz więcej kobiet zakłada policyjny mundur i ślubuje stać na straży prawa. Panie pełniące służbę w Policji nie mogą liczyć na przywileje. Tak samo jak mężczyźni muszą przejść testy sprawnościowe i rozpocząć przygodę z Policją od służby patrolowej. Policjantka z radarem coraz mniej dziwi kierowców, ale służba pań to nie tylko drogówka, czy patrolowanie ulic.

Kobiety obecne są we wszystkich pionach: prewencji, służbie kryminalnej i dochodzeniowej. Pracują także na stanowiskach dzielnicowych lub kierują jednostkami. Co piąty funkcjonariusz Policji jest kobietą.

Kobieca część polskiej Policji to nie tylko funkcjonariuszki w mundurach. To także kobiety zajmujące się logistyką wspomagającą pracę policjantów. Dbają o właściwy obieg dokumentacji, wyposażenie jednostek oraz funkcjonariuszy, zajmujące się sprawami administracyjnymi, finansowymi, kadrowymi czy inwestycyjnymi. Choć nie widujemy ich na zewnątrz, to bez ich pracy właściwe funkcjonowanie komend i komisariatów nie byłoby możliwe.

W tym roku mija 92 lat, od kiedy kobiety pełnią służbę w polskiej Policji. Powołana w 1919 roku Policja Państwowa była początkowo formacją typowo męską. Pierwsze panie zostały przyjęte dopiero w 1925 roku, 6 lat po powołaniu formacji. Na pierwszy kurs policji kobiecej zapisało się 30 pań. Dziesięć lat później zorganizowano pierwsze umundurowane oddziały policji kobiecej do spraw nieletnich. Po wojnie kobiety zaczęto zatrudniać w 1963 roku. Kandydatki musiały sprostać bardzo restrykcyjnym wymaganiom. Policjantką mogła zostać wyłącznie panna albo bezdzietna wdowa. Musiała być w wieku od 25 do 45 lat. Musiała się również zobowiązać, że przez 10 lat nie wyjdzie za mąż. Pierwsze absolwentki kursu policyjnego zasiliły szeregi urzędu śledczego Warszawy i policję kryminalną w Łodzi.

Przełomowa w historii kobiet w Policji okazała się pierwsza nominacja generalska w historii polskiej Policji, którą otrzymała w 2015 roku kierująca wówczas garnizonem w Opolu Irena Doroszkiewicz. W 2016 roku pierwsza kobieta objęła w Polsce stanowisko Zastępcy Komendanta Głównego Policji. Została nim nadinsp. Helena Michalak. Obecnie nadinspektor Michalak, jako druga w historii formacji, ma stopień generała i jako jedyna w służbach mundurowych, pełni służbę czynnie. W KGP nadzoruje służbę wspomagającą, a więc głównie logistykę i finanse. Kobieta służąc w Policji nie musi rezygnować z życia prywatnego. Musi jednak pamiętać, że praca ta wiąże się z większym zaangażowaniem - mówi zastępca komendanta głównego policji nadinsp. Helena Michalak. Jak dodaje, dla niej największym wyzwaniem była właśnie rozłąka z bliskimi.

Dzisiaj widok kobiety w mundurze nikogo nie dziwi. Cechuje je zdecydowanie, determinacja i siła charakteru. Często zanim pomyślą o sobie i swoich najbliższych, kierują się przede wszystkim chęcią pomocy innym. W województwie śląskim, wśród ponad 12 tysięcy zatrudnionych mundurowych, co 10 policjant jest kobietą. Obecnie kandydatki do Policji muszą spełniać te same wymagania co mężczyźni. Pełnią służbę w różnych pionach, choć najczęściej na początku jest to prewencja i ogniwa patrolowo-interwencyjne. Kobiety świetnie sprawdzają się także w wydziałach kryminalnych i służbach logistycznych, pełnią służbę na drogach, pracują w komórkach konwojowych, w policji konnej i jako dzielnicowe. Sprawnie kierują radiowozami, a nawet policyjnymi motocyklami. Doskonale radzą sobie także w sporcie. Wśród bielskich policjantek, wiele jest pań sportsmenek, które mogą pochwalić się imponującą kolekcją tytułów, medali i pucharów. Po zdjęciu mundurów zakładają kimona, stroje do biegania, wsiadają na rower. Wiele z nich wykonuje swoją pasję profesjonalnie i posiada na koncie niejeden złoty medal.

Z okazji Dnia Kobiet wszystkim paniom składamy najcieplejsze życzenia dalszego rozwoju zawodowego i możliwości realizowania swoich pasji, także poza Policją.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia kilku naszych koleżanek - policjantek z pasją, o sukcesach których niejednokrotnie wspominaliśmy na naszej stronie.

 

  • kom. Marzena Brandys-Skrobot
  • asp.szt. Dominika Kwak
  • st.sierż. Monika Janos