Wiadomości

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach Bielska-Białej

Data publikacji 21.09.2017

Dzisiaj we wszystkich krajach europejskich prowadzone są działania EDWARD, czyli Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach. Ich nadrzędnym celem jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Akcja ta promuje „wizję zero”, czyli ZERO ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w tym dniu. Policjanci z bielskiej drogówki włączyli się w akcję, by w czasie kontroli apelować do kierujących o ostrożną, zgodną z przepisami jazdę.

EDWARD czyli “Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death) ma zachęcić wszystkich, zarówno pieszych jak i kierujących, by dbać o własne bezpieczeństwo. W czasie kontroli drogowych policjanci rozdają specjalne ulotki informujące o dzisiejszych działaniach. Ponadto apelują do kierujących oraz pieszych o ostrożność i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego. Zwłaszcza teraz, gdy zbliża się okres jesienno – zimowy, który niesie ze sobą pogorszenie warunków, a na drogach rośnie liczba wypadków z udziałem pieszych. W tym czasie dochodzi do dwukrotnie większej liczby tego typu zdarzeń, w których - co szczególnie istotne - ginie trzykrotnie więcej osób niż w miesiącach wiosenno-letnich.

W czasie kontroli drogowych policjanci informują pieszych o obowiązku noszenia elementów odblaskowych po zmroku, poza obszarem zabudowanym, jeżeli pieszy nie porusza się chodnikiem. Zachęcają także do noszenia odblasków w mieście, w obszarze zabudowanym, gdzie nie jest to obowiązkowe, a niestety dochodzi do licznych potrąceń pieszych – również na przejściach dla pieszych.

Finał dzisiejszej akcji odbędzie się o godzinie 16.30 w Atrium Zamku Sułkowskich w Bielsku-Białej przy ul. Wzgórze 16, gdzie zaplanowano debatę społeczną pod hasłem „Zmień nawyki na dobre praktyki” więcej...

W ramach działań w godzinach od 12.00 – 17.00 prowadzona jest akcja zbiórki krwi dla ofiar wypadków drogowych realizowana przez Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Specjalny ambulans ustawi się w pobliżu Zamku Sułkowskich.

Serdecznie zapraszamy do udziału w przedsięwzięciu!