Wiadomości

Na drogach więcej rowerzystów, pieszych i motocyklistów. Apelujemy o ostrożność!

Data publikacji 09.04.2018

Nadeszła wiosna, a wraz z nią poprawa pogody. Na naszych drogach pojawia się znacznie więcej jednośladów: rowerzystów, motocyklistów i motorowerzystów. Należy też spodziewać się, że nie zabraknie spacerowiczów, którzy tam gdzie nie ma chodników będą korzystać z jezdni. Dlatego apelujemy o ostrożność.

Do groźnie wyglądającego potrącenia rowerzysty doszło dzisiaj tuż przed 6.00 w Bielsku-Białej na ul. Węglowej. Z ustaleń wynika, że 49-letnia kierująca dacią, w czasie manewru skrętu w prawo, nie zachowała ostrożności i potrąciła 31-latka kierującego rowerem. Na szczęście zakończyło się na drobnych potłuczeniach. Kobieta została ukarana mandatem w wysokości 400 zł i 6 punktami.

Do kolejnego zdarzenia z udziałem kierującego jednośladem doszło dzisiaj około 9.30 w Bielsku-Białej przy skrzyżowaniu ul. Sempołowskiej i PCK. Z ustaleń policjantów z drogówki wynika, iż 54-letni kierujący fiatem punto nie ustąpił pierwszeństwa 56-latkowi kierującemu skuterem. Nie doszło do zderzenia tych pojazdów, jednak kierujący jednośladem przewrócił się, doznając obrażeń ciała. Mężczyzna został przewieziony do szpitala.

Dlatego kierowców prosimy o ostrożną jazdę. Apel o zachowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa i stosowanie się do przepisów ruchu drogowego kierujemy także do kierujący jednośladami. Pamiętajmy, że nieodpowiedzialna i brawurowa jazda może doprowadzić do wypadku i poważnych urazów!

Brak wyobraźni, nieostrożność użytkowników dróg i łamanie podstawowych przepisów to główne przyczyny tragicznych zdarzeń drogowych. Bezpieczeństwo na drodze zależy w dużej mierze od zachowania wszystkich użytkowników, w tym również rowerzystów. Przy dużym natężeniu ruchu, w różnych warunkach pogodowych, nawet najmniejszy błąd może doprowadzić do tragedii.

Apelujemy do rowerzystów o zachowanie szczególnej ostrożności, wyobraźnię i bezpieczną jazdę. Pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami, jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpiecznej jazdy. Kierujący tymi pojazdami uczestnicząc w wypadkach – w większym stopniu niż kierowcy samochodów, narażeni są na utratę zdrowia i życia. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, karoseria i poduszki powietrzne. Ponadto trudniej jest zapanować nad jednośladem, gdy nagle straci się nad nim panowanie. Pamiętajmy, że rozważne zachowanie jest gwarancją bezpieczeństwa na drogach.

Rowerzyści, tak jak piesi, w przypadku kolizji z innym pojazdem są szczególnie narażeni na poważne obrażenia lub utratę życia. W związku z tym zobowiązani są przestrzegać przepisy prawa o ruchu drogowym.

Zgodnie z tym prawem rowerzysta musi:

 • korzystać z istniejącej drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych. Podczas korzystania z drogi dla rowerów i pieszych - jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym,
 • gdy nie ma ścieżki rowerowej, rowerzysta powinien jechać poboczem,
 • gdy nie ma pobocza, powinien jechać z prawej strony jezdni,
 • w żadnym wypadku nie jest dozwolona jazda rowerem po autostradzie i innych drogach przeznaczonych wyłącznie dla ruchu samochodowego.

W czasie jazdy rowerem zabronione jest:

 • przejeżdżanie rowerem przejściem dla pieszych,
 • jazda „bez trzymania kierownicy”,
 • chwytanie się pojazdów mechanicznych podczas jazdy,
 • korzystanie podczas jazdy z telefonu komórkowego,
 • zatrzymywanie i zwalnianie bez uzasadnionej przyczyny na przejazdach dla rowerzystów,
 • wjeżdżanie przed jadący pojazd,
 • wyprzedzanie na przejściu dla pieszych i przed samym przejściem,
 • nie wolno także omijać pojazdów, które zatrzymały się przed skrzyżowaniem,
 • dopuszcza się wyjątkowo jazdę po jezdni kierującego rowerem obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym uczestnikom ruchu albo w inny sposób nie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego.

Wymogi w zakresie wyposażenia roweru:

Rower oraz wózek rowerowy powinny być wyposażone:

 • z przodu - co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej,
 • z tyłu - co najmniej w jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz co najmniej w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej,
 • w światła wymienione powyżej, jeżeli konstrukcja roweru lub wózka rowerowego uniemożliwia kierującemu sygnalizowanie przez wyciągnięcie ręki zamiaru zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu,
 • co najmniej w jeden skutecznie działający hamulec,
 • w dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Dodatkowo warto wyposażyć rower w światełko odblaskowe umocowane na kołach, a rowerzysta powinien mieć na sobie opaskę odblaskową na lewym ramieniu, aby zwiększyć swoją widoczność i bezpieczeństwo na drodze. Zaleca się jazdę na rowerze w kasku, chroniącym głowę przed urazem.