Jednośladem bezpiecznie do celu - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Jednośladem bezpiecznie do celu

Data publikacji 23.04.2018

Wiosna i sprzyjająca pogoda wpływają na większą liczbę zdarzeń drogowych z udziałem motocyklistów, o czym powinni pamiętać podróżujący samochodami. Tylko w miniony weekend na bielskich drogach doszło do 3 groźnych zdarzeń z udziałem kierujących jednośladami. Dlatego apelujemy o rozsądek i wyobraźnię!

Policjanci z bielskiej drogówki ustalają okoliczności wypadku, do którego doszło wczoraj (22.04.) około 19.20 w Bielsku-Białej na ul. Krakowskiej. 34-letnia kierująca motocyklem marki Kawasaki 650, najprawdopodobniej nie dostosowała prędkości do panujących warunków drogowych. Na łuku drogi utraciła panowanie nad pojazdem i uderzyła w zaparkowanego opla. Kierująca doznała obrażeń ciała i trafiła do szpitala.

Groźnie wyglądało także zdarzenie, do którego doszło zaledwie 3 godziny wcześniej w Jaworzu na ul. Cieszyńskiej, gdzie 38-letni kierujący alfą romeo doprowadził do zderzenia z 30-letnim motocyklistą, który kierował BMW. Na szczęście motocyklista nie odniósł poważniejszych obrażeń ciała. Od kierowcy osobówki pobrano krew do dalszej analizy na zawartość alkoholu i narkotyków. Z kolei w minioną sobotę (21.04.) około 17.30 w Porąbce na ul. Krakowskiej, 27-letni motocyklista zderzył się z sarną. Kierujący jednośladem nie odniósł obrażeń ciała.

Apelujemy o rozsądek i wyobraźnię! Motocyklista często nie jest w stanie wykonać takich manewrów hamowania i omijania, jakie można wykonać samochodem. Świadomość taka powinna towarzyszyć każdemu kierowcy. Przypominamy także zasadę "Patrz w lusterka – motocykle są wszędzie".

Apel o ostrożną jazdę kierujemy także do motocyklistów i rowerzystów!

Pamiętajmy, że jazda jednośladem jest naszym hobby, korzystajmy więc z niego w pełni odpowiedzialnie. Świadome uczestnictwo motocyklisty w ruchu drogowym, to uczestnictwo adekwatne do zagrożeń, jakie niesie za sobą jazda jednośladem. Zdarzenia drogowe z udziałem motocyklistów prawie zawsze kończą się poważnymi obrażeniami.

Pamiętajmy, że najmniejszy błąd za kierownicą może kosztować życie. Szczególną uwagę powinni zachować motocykliści i rowerzyści, których nie chronią pasy bezpieczeństwa, poduszki powietrzne i karoseria pojazdu. Motocyklista powinien zadbać o właściwy ubiór ze specjalnymi protektorami oraz elementami w intensywnym, dobrze widocznym dla innych kierujących kolorze. Powinien zaopatrzyć się również w dobry kask. Należy zwrócić uwagę na atesty, jakie musi posiadać taki strój.

Podróżując po zmierzchu musimy pamiętać, że ograniczona widoczność, zła nawierzchnia, czy dzikie zwierzęta, które w każdej chwili mogą wtargnąć na jezdnię, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem. Dlatego tak ważne jest, aby prędkość jazdy była dostosowana do warunków panujących na drodze.