Wiadomości

OBCHODY ŚWIĘTA KONSTYTUCJI 3 MAJA W BIELSKU-BIAŁEJ

Data publikacji 04.05.2018

W Bielsku-Białej uroczyście świętowano 227. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Bielskich policjantów reprezentował Komendant Miejski Policji insp. Krzysztof Herzyk wraz ze swoim zastępcą mł.insp. Krzysztofem Gałuszką. Mundurowi brali udział w obchodach, ale też czuwali nad ich bezpiecznym przebiegiem.

Przy dźwiękach hymnu państwowego na maszt wciągnięta została flaga państwowa, a okolicznościowe przemówienia wygłosili przedstawiciele władz miejskich, organizacji kombatanckich i młodzieży. - Świętując pamiętajmy, że spadkobiercami majowej konstytucji jesteśmy my wszyscy. Mamy zaszczyt i przywilej żyć w kraju, którego fundamenty oparte są na wartościach, o które walczyli osiemnastowieczni reformatorzy. Pamiętajmy też o tym co działo się w kolejnych latach po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja. O tym, ile wyrzeczeń, poświęcenia i przelanej krwi kosztowała wolność, którą możemy się dzisiaj cieszyć – mówił w swoim wystąpieniu Zastępca Prezydenta Miasta Bielska-Białej Waldemar Jędrusiński.

Następnie, po złożeniu kwiatów przy pomniku Konfederatów Barskich, rozpoczął się przemarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, przedstawicieli władz, Policji, Straży Pożarnej, Młodzieżowej Rady Miasta oraz pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, harcerzy ZHP i ZHR oraz stowarzyszeń i szkół do bielskiej katedry, gdzie odbyła się uroczysta msza św. za Ojczyznę.

Uroczystościom towarzyszyły także inne wydarzenia zorganizowane w naszym mieście. Galowy koncert patriotyczny z okazji Dnia Flagi RP oraz 227. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja odbył się w Domu Muzyki. 2 maja na terenie przy Hali Widowiskowo-Sportowej wystąpili Dawid Kwiatkowski oraz Sylwia Grzeszczak.

W tym roku, w związku z obchodzonym 2 maja Dniem Flagi RP, na budynku Ratusza pojawiła się symboliczna iluminacja.

Źródło: UM w Bielsku-Białej