Wiadomości

Uwaga na fałszywych krewnych!

Data publikacji 24.10.2018

87-letnia bielszczanka uwierzyła, że jej syn miał wypadek samochodowy i straciła oszczędności swojego życia. Kobieta zgodziła się na przekazanie kilkudziesięciu tysięcy tysięcy złotych nieznajomemu mężczyźnie. Dlatego po raz kolejny apelujemy do Państwa o ostrożność! Oszuści wciąż są aktywni i tylko szukają okazji, aby podstępem skraść Wasze oszczędności!

Wczoraj rano do mieszkanki Bielska-Białej zadzwoniła kobieta, która podawała się za jej synową. Kobieta twierdziła, że jej mąż – a syn nestorki - miał wypadek samochodowy i pilnie potrzebuje pieniędzy na kaucję, aby nie trafić do aresztu. Zdenerwowana kobieta, działając pod presją czasu, zgodziła się na przekazanie gotówki. Przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie, który przyszedł do jej mieszkania.

To nie jedyna taka sytuacja, do której doszło wczoraj w Bielsku-Białej. Prawdopodobnie ta sama oszustka skontaktowała się telefonicznie z 59-letnią bielszczanką. Sprawczyni utrzymywała, że jej córka spowodowała wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy 220 tysięcy zł, aby nie trafić do aresztu. Bielszczanka w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustką i dzięki temu nie padła ofiarą kolejnego przestępstwa.

Apelujemy o ostrożność!

Apelujemy do starszych osób o ostrożność, czujność oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania w stosunku do osób, które dzwonią w sprawie pożyczek lub przekazania pieniędzy. Prosimy o dokładnie sprawdzenie wiarygodności dzwoniącej osoby. Przerwijmy połączenie nawet gdy rozmówca nam tego zabrania. Warto również porozmawiać o całej sytuacji z zaufanymi sąsiadami lub znajomymi. Nigdy nie przekazujmy również żadnych pieniędzy pośrednikom, osobom nieznanym, a którzy działają w imieniu rzekomo potrzebującego pomocy krewnego. Jeśli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że ktoś chce nas oszukać należy skontaktować się z najbliższą jednostką Policji, osobiście lub telefonicznie pod nr 112.

Do dzieci i młodzieży apelujemy o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców!

 

 

Powrót na górę strony