Wiadomości

Zachowaj ostrożność za kierownicą przed świętami!

Data publikacji 04.12.2018

Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Na ulicach przybywa samochodów, mogą powstawać utrudnienia w ruchu. Zwracamy się do wszystkich kierowców o zachowanie bezpieczeństwa, przestrzeganie przepisów ruchu drogowego oraz cierpliwość. Pieszym z kolei przypominamy o obowiązku noszenia elementów odblaskowych, szczególnie w godzinach porannych i wieczornych. Unikniemy w ten sposób wielu niepotrzebnych zdarzeń drogowych i będziemy mogli spokojnie zasiąść przy wigilijnym stole.

Tylko wczoraj na bielskich drogach doszło do trzech potrąceń pieszych. Do najgroźniejszego z nich doszło tuż przed 19.00 w Bielsku-Białej na ul. Legionów. Z ustaleń policjantów z drogówki wynika, że 59- letni kierujący volkswagenem caddy, w rejonie skrzyżowania, potrącił 60-letniego bielszczanina. W wyniku potrącenia pieszy doznał poważnych obrażeń ciała. Poszkodowany został przewieziony na oddział intensywnej opieki medycznej.

Do dwóch kolejnych potrąceń doszło na oznakowanych przejściach dla pieszych. Około 16.40 w Bielsku-Białej na ul. Piastowskiej, 59-letni kierujący mercedesem potrącił 47-letnią pieszą. Kierujący twierdził, że nie zauważył kobiety, gdyż była ubrana na ciemno. Z kolei piesza stwierdziła, że zdecydowała się na przejście, ponieważ sądziła, że kierowca ją widzi i w porę zdąży wyhamować. Poszkodowana trafiła do szpitala. Na szczęście nie odniosła żadnych obrażeń ciała. Policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Kobieta nie miała elementów odblaskowych. Podobnie zresztą, jak 13-letnia uczestniczka kolejnego zdarzenia, do którego doszło około 18.20 w Bielsku-Białej na ul. Kamienickiej. Z relacji 41-letniego kierującego wynika, że ubrana na ciemno nastolatka z założonym na głowie kapturem, nie upewniając się czy nadjeżdża pojazd, wtargnęła na przejście dla pieszych. Piesza została potrącona przez citroena. Nie odniosła obrażeń ciała. Materiały w tej sprawie skierowano już do sądu.

Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności. Niedostosowanie prędkości do warunków pogodowych oraz niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami prowadzi do licznych wypadków i kolizji. Z kolei piesi i rowerzyści powinni pamiętać o obowiązku noszenia elementów odblaskowych.

W okresie poprzedzającym święta, a także w dni świąteczne, wiele rodzin wyruszy samochodem w podróż, aby odwiedzić swoich bliskich. Nawet jeśli droga dla niektórych nie będzie daleka, to powinna być bezpieczna. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. W tym czasie na drogach pojawi się więcej patroli. Mundurowi będą sprawdzać trzeźwość kierowców i stan techniczny samochodów. Zwrócą uwagę, m.in. na przekraczanie dozwolonej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie i sposób przewożenia w samochodach najmłodszych. Na pobłażliwość nie mogą liczyć piesi łamiący podstawowe przepisy drogowe, np. przekraczający jezdnię w niedozwolonych miejscach.

Przypominamy także o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych należy pamiętać przede wszystkim o sprawdzeniu świateł, układu hamulcowego, płynów eksploatacyjnych i oczywiście założyć zimowe opony. Zachęcamy do bezpłatnego sprawdzenia działania oświetlenia w swoich samochodach oraz stanu technicznego na stacjach kontroli pojazdów, które zadeklarowały swój udział w akcji „Twoje światła – Twoje bezpieczeństwo” w najbliższe soboty, w dniach 8 i 15 grudnia. Sprawdzeń tych można dokonać w następujących stacjach kontroli pojazdów:

  • Rad Net - Bielsko-Biała, ul. Cieszyńska 336 (w godz. 7:00-13:00),
  • Speed Car - Bielsko-Biała, ul. Andersa 133 (w godz. 8:00-18:00),
  • AutoTest - Bielsko-Biała, ul. Poniatowskiego 17 (w godz. 7:00-13:00),
  • Auto Test - Czechowice-Dziedzice, ul. Legionów 243 oraz ul. Kopernika 3 (w godz. 7:00-13:00),
  • PPHU IMEX - Czechowice-Dziedzice, ul. Głowackiego 49 (w godz. 7.00-14:00).

Apelujemy również do pieszych, aby nosili odblaski w sposób widoczny dla kierujących pojazdami. Jest to obowiązek wszystkich pieszych, którzy poruszają się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym. Warto zadbać o swoje bezpieczeństwo nosząc element odblaskowy również na obszarze zabudowanym. Odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieć pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego - szczególnie kierowców. Przypominamy, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Pieszego z odblaskiem zobaczy nawet z odległości 150 metrów. Taka odległość pozwoli kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Prawo przewiduje mandat za brak odblasków po zmierzchu poza terenem zabudowanym.

Tylko w tym roku na bielskich drogach doszło do 41 wypadków z udziałem pieszych, w których śmierć poniosły 2 osoby, a 43 zostały ranne. Ponadto odnotowano 56 kolizji z udziałem pieszych. W analogicznym okresie poprzedniego roku doszło do 59 wypadków, w których śmierć poniosło 7 pieszych, a 56 zostało rannych, odnotowano 59 kolizji.