Wiadomości

Uwaga na fałszywych policjantów

Data publikacji 06.12.2018

W Bielsku-Białej pojawili się oszuści, którzy podszywając się pod policjantów próbowali wyłudzić pieniądze od starszych osób. Sprawcy twierdzili, że rozpracowują grupę oszustów bankowych. Przekonywali, że oszczędności seniorów zgromadzone na kontach i lokatach bankowych są zagrożone i należy je przekazać stróżom prawa. Na szczęście seniorzy wykazali się rozwagą.

Telefony od fałszywych funkcjonariuszy odebrała dzisiaj trójka bielszczan. Sprawcy przekonywali starsze osoby, że pracują nad sprawą grupy oszustów kradnących oszczędności bankowe. Sprawcy informowali, że oszczędności seniorów zdeponowane na rachunkach bankowych są zagrożone. Szajka oszustów rzekomo bez problemu dokonuje ich wypłat. Prosili o wypłacenie pieniędzy i przekazanie ich stróżom prawa. Aby uwiarygodnić swoje działania zalecali, by bez przerywania połączenia wybrać numer alarmowy i potwierdzić dane policjanta. Gdy tylko pokrzywdzeni to uczynili, od razu zgłaszał się mężczyzna, który potwierdzał przedstawioną legendę rzekomego policjanta. Po chwili w słuchawce ponownie słychać było głos tego samego „funkcjonariusza”, który wypytywał o konta bankowe oraz zgromadzone na nich środki. Prosił też o numer konta i hasła do logowania oraz podanie numeru telefonu komórkowego. Pokrzywdzeni wykazali się rozwagą. Kiedy tylko zorientowali się, że mogą paść ofiarą oszustów o swoim podejrzeniu powiadomili policję.

Przypominamy, że policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany MUSI podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

Apelujemy do Państwa! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer alarmowy 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.

Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Powrót na górę strony