Wiadomości

Rozpoczęły się ferie. Policjanci z drogówki kontrolują autokary

Data publikacji 11.01.2019

W związku z rozpoczynającymi się feriami zimowymi spodziewamy się, jak co roku, zwiększonego ruchu pojazdów, w szczególności na głównych trasach prowadzących do atrakcyjnych turystycznie miejscowości. Wzrasta także ilość autokarów przewożących dzieci i młodzież do miejsc zimowego wypoczynku. Policjanci czuwają, aby wszyscy dotarli bezpiecznie na miejsce, a później szczęśliwie wrócili do swoich domów.

Dla policjantów bielskiej drogówki okres ferii zimowych wiąże się szczególnie z koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim turystom przejeżdżającym przez Podbeskidzie do miejsc wypoczynku i zimowych kurortów. Szczególnie w tym czasie odnotowujemy wzrost liczby autobusów przewożących dzieci i młodzież do ośrodków wypoczynkowych.

Zimowe warunki drogowe sprawiają, że kierowcy muszą szczególnie przygotować się do podróży. Wybierając się w góry nie należy zapominać o konieczności posiadania dobrego ogumienia zimowego, a nawet łańcuchów, wręcz wymaganych na niektórych odcinkach dróg. Samochód należy również odpowiednio przygotować do trasy, najlepiej w sprawdzonym warsztacie, aby uniknąć niespodzianek w trasie.

Mundurowi będą szczególnie egzekwowali przestrzeganie przepisów o ograniczeniu prędkości. Nie będą również pobłażali kierowcom, których zachowanie może zagrażać bezpieczeństwu pozostałych uczestników dróg. Podczas wzmożonych kontroli drogowych, stróże prawa sprawdzą stan trzeźwości kierujących (również na obecność w ich organizmach środków odurzających), stan techniczny pojazdów oraz prawidłowy sposób przewożenia dzieci. Podobne kontrole będą przeprowadzane nie tylko na głównych trasach, ale też w samych miejscowościach wypoczynkowych.

Organizatorzy zimowego wypoczynku dzieci i młodzieży, mają jak zwykle możliwość sprawdzenia stanu technicznego autokaru i stanu psychofizycznego kierowcy przed wyruszeniem w trasę.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, na pisemny wniosek organizatora przejazdu lub przewoźnika, dokonują kontroli stanu technicznego autobusu oraz badają stan trzeźwości jego kierowcy. Zgłoszenie pisemne organizatora lub przewoźnika, którego wzór można pobrać z naszej strony internetowej, należy przesłać z dwudniowym wyprzedzeniem na adres e-mail: rd@bielsko.ka.policja.gov.pl. Termin ten pozwala racjonalnie zaplanować i wykorzystać patrole w dniach, w których zgłoszono kilka kontroli autobusów.

Kontrole autobusów prowadzane są na dolnej płycie dworca PKS w Bielsku-Białej (w rejonie skrzyżowania ul. Warszawskiej i Lipowej). Organizator powinien przeznaczyć na kontrolę około godziny przed zabraniem pasażerów. Przeprowadza się również kontrolę z pasażerami, ale należy mieć na uwadze, że w przypadku ujawnienia złego stanu technicznego autobusu i zatrzymania dowodu rejestracyjnego, dalsza jazda przeważnie jest już niemożliwa, co nie nastraja pozytywnie siedzących na swoich miejscach i czekających na wyjazd pasażerów. Przewoźnik lub organizator w tej sytuacji organizuje podstawienie kolejnego autobusu, którego kontrolę można ustalić już telefonicznie z oficerem dyżurnym Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod numerem telefonu 33 8121255 lub 33 8121266.