Niepełnosprawni mogą uratować życie - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Niepełnosprawni mogą uratować życie

Data publikacji 11.03.2019

Nie przeszkadza im to, że poruszają się na wózku lub są niewidomi. Gdy w grę wchodzi czyjeś życie potrafią zareagować, bo wiedzą jak. Wszystko to dzięki warsztatom z zakresu udzielania pierwszej pomocy organizowanym przez Polskie Towarzystwo Ratowników Medycznych pod hasłem „My też możemy ratować życie”.

Pod okiem ratowników medycznych w dniach 8-9 marca odbyły się warsztaty udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym. Szkolenia niepełnosprawnych, które od kilku lat odbywają się w Szczyrku. Ratownicy uczą się i ćwiczą m.in., jak prawidłowo wykonać masaż serca, jak należy postąpić w przypadku zadławienia, ataku padaczki czy porażenia prądem, a także jak postępować w sytuacji zagrożenia podczas imprezy masowej. Osoba niepełnosprawna fizycznie jest w pełni sprawna umysłowo. W chwili zagrożenia woła o pomoc, wyszukuje w tłumie osobę, która jest sprawna i informuje, co należy zrobić z poszkodowanym.

W tegorocznej edycji warsztatów uczestnicy w planie zajęć mieli także spotkanie z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. W piątek (8 marca) uczestnicy wysłuchali praktycznych porad dotyczących zasad poruszania się pieszych i rowerzystów. Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali praktyczne książeczki „Kodeks dla Ciebie” z poradami dla rowerzystów oraz opaski odblaskowe.

Inicjatorką Warsztatów dla Osób Niepełnosprawnych jest Irena Chumięcka.

Warsztaty doskonalą umiejętności udzielania pierwszej pomocy przed V edycją Międzynarodowych Paramistrzostw Pierwszej Pomocy, które odbędą się w dniach 11-13 kwietnia 2019 w Szczyrku.