Uwaga na oszustów! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 29.11.2019

Nie dajcie się oszukać nową metodą. W ostatnim czasie na terenie województwa śląskiego doszło do kilku prób oszustwa sposobem „na listonosza". Przestępcy dzwonią do osób starszych i podają się za policjanta lub prokuratora, twierdząc, że prowadzą akcję przeciwko nieuczciwemu listonoszowi. Chociaż w Bielsku-Białej oszuści nie dali jeszcze o sobie w ten sposób znać, ostrzegamy, to modyfikacja popularnej metoda oszustwa.

Jak działają oszuści? Podobnie jak w przy wykorzystaniu metod na tzw. wnuczka lub policjanta. Tym razem nie informują jednak o rzekomym wypadku lub aresztowaniu członka rodziny. Przekonują rozmówcę, że listonosz obsługujący ich rejon jest oszustem. Wypytują czy osoba odbiera świadczenia np. rentę lub emeryturę w gótówce. Jeśli tak to chcą, aby po odebraniu ich przez listonosza przekazać je oszutowi. Ostrzegamy to oszustwo!

  • dzwonią na telefon stacjonarny, a numery wybierają z książki telefonicznej,
  • rozmowę prowadzą w taki sposób, aby osoba oszukiwana uwierzyła, że rozmawia z prawdziwym policjantem, często podają że są z komendy lub komisariatu w Bielsku-Białej. Nierzadko przekonują, że są oficerami Cetnralnego Biura Śledczego albo prokurtorem.
  • utrzymują stały kontakt telefoniczny lub wykonują do swoich ofiar bardzo wiele połączeń telefonicznych w krótkich odstępach czasu, w celu wywarcia presji psychologicznej i nakłonienia do szybkiego przekazania pieniędzy.
  • kiedy wyczuwają, że osoba oszukiwana ma jakieś wątpliwości co do tożsamości dzwoniącego, oszuści bardzo często stosują szantaż emocjonalny, grożą odpowiedzialnością karną za utrudnianie rzekome śledztwa.

Próby wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać u oficera dyżurnego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej pod nr telefonu 33-812-12-55 lub 112