Wiadomości

Tak to robią mundurowi z Posterunku Policji w Kozach

Data publikacji 27.02.2020

Policjanci z posterunku i urzędnicy gminy wiedzą, że lepiej jest zapobiegać niż zwalczać. Dlatego wspólnie regularnie spotykają się młodzieżą i odpowiadają na trudne pytania. Czy zabranianie wyjścia z domu to znęcanie? Czy w wieku 17 lat mogę otrzymać mandat? Czy piętnastolatkowi grozi odbywanie wyroku w zakładzie karnym? Czy jako nastoletni mogę być sądzony jak dorosły? Czy rodzice muszą mi dawać pieniądze? Odpowiedź na te pytania znają już nastoletni uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kozach.

W dniu 26 lutego 2020 roku dzielnicowy z Posterunku Policji w Kozach sierż. Mateusz Barabasz wspólnie z pracownikiem Urzędu Gminy Kozy przeprowadzili dwie prelekcje dla klas siódmych i ósmych (łącznie 7 klas). Głównym tematem zajęć była odpowiedzialność prawna nieletnich, przy czym ujęto szeroki zakres aktów prawnych od zapisów w kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, poprzez ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich po wybrane zapisy kodeksu karnego i wykroczeń. Prelegenci zwrócili również uwagę na problem przemocy w internecie i cyfrowego bezpieczeństwa w sieci. 

Uczniowie najwyższych klas szkoły podstawowej zapoznali się z regulacjami  dotyczącymi ich praw, ale również poznali swoje obowiązki wobec rodziców, szkoły i państwa. Wskazano im źródła poszukiwania wiedzy prawnej, w tym możliwości skontaktowania się z policjantami i przedstawicielami lokalnego samorządu w konkretnych przypadkach, w celu uniknięcia wprowadzających w błąd interpretacji przepisów. 

Dzielnicowy Mateusz Barabasz na koniec obu prelekcji zwrócił uczniom uwagę, że istotną rolą Policji jest ochrona wszystkich obywateli przed sprawcami przestępstw i wykroczeń, a w związku z tym również  udzielanie pomocy pokrzywdzonym i ciągłe edukowanie.

Koziańska tradycja spotkań lokalnych dzielnicowych z uczniami wkraczającymi w trudny wiek 13-17 lat trwa już od ponad dziesięciu lat. Poświęcony młodzieży czas traktują oni jako cenną inwestycję, która po latach przynosi znakomite efekty. W tym czasie wielu z nieletnich stało się już dorosłymi, niektórzy z nich rodzicami, nauczycielami, stróżami prawa. Ich życie i postępowanie stanowi stanowi teraz wzór do naśladowania, a było to możliwe dzięki podejmowanym przez nich ważnym decyzjom. Jeśli na chociaż jedną z nich miał wpływ spotkania z policjantem i pozwoliło to uniknąć konfliktu z prawem – cała społeczność odniosła sukces.

Powrót na górę strony