Zero-zero to najlepszy wynik... - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Zero-zero to najlepszy wynik...

Data publikacji 19.05.2020

… na policyjnym alkomacie. Niestety nietrzeźwi kierujący do nadal realne zagrożenie na naszych drogach. Od początku maja bielscy policjanci zatrzymali już 25 (!) kierujących na podwójnym gazie. Przypominamy, że na każdym komisariacie policji znajduje się ogólnodostępne urządzenie do samodzielnego sprawdzenia stanu trzeźwości. Dla potencjalnych zabójców, którzy wsiadają za kierownicę po alkoholu nie będzie żadnego pobłażania!

Policyjny alkomat, trzymany w ręku przez policjanta. Na wyświetlaczu wynik badania 0:00

Niestety osób, które decydują się prowadzić pojazd pod wpływem alkoholu jest wciąż bardzo dużo. Nie ma praktycznie dnia, aby policjanci nie zatrzymywali nietrzeźwych kierujących. Tylko w weekend doszło do 4 zdarzeń spowodowanych przez nietrzeźwych kierujących. W niedzielne popołudnie 45-letniego kierowcę, który skasował osobowego citroena na barierach energochłonnych z pojazdu musieli wyciągać strażacy. Choć zdarzenie wyglądało niezwykle groźnie wyszedł – a raczej został wycięty z zakleszczonego pojazdu – bez szwanku. Wydmuchał 2 promile i trafił do policyjnego aresztu.

Stan nietrzeźwości:

Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, wysoka grzywna i długoletni zakaz prowadzenia pojazdów. Niekiedy może to więc pociągać za sobą konswkwencję takie jak utrata źródła zarobkowania i tym samym kłopoty rodzinne, W przypadku recydywy za kraty można trafić nawet na 5 lat. Zaostrzone przepisy karne dotyczą też kierowców, którzy znajdując się w stanie nietrzeźwości, spowodowali wypadek drogowy. Za to przestępstwo grozi bowiem do 12 lat pozbawienia wolności. W każdym takim przypadku kierujący straci również prawo jazdy na okres minimum 3 lat i będzie musiał wpłacić świadczenie pieniężne na fundusz pomocy ofiar wypadków w kwocie nie mniejszej niż 5 000 złotych. Przypominany również, że Policja w przypadku popełnienia przestępstwa przez nietrzeźwego kierującego, na poczet przyszłej kary może dokonać tymczasowego zajęcia mienia – określonej sumy pieniężnej, a w uzasadnionych przypadkach mienia ruchomego w postaci samochodu.

Zanim sprawca tego przestępstwa trafi przed sąd, jeszcze w postępowaniu przygotowawczym może być tymczasowo aresztowany, objęty policyjnym dozorem lub będzie musiał wpłacić poręcznie majtkowe.

Zwracamy też uwagę, że nietrzeźwego kierowcy nie chroni ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej ani auto-casco. Ubezpieczycielowi sprawcy kolizji lub wypadku drogowego po wypłaceniu poszkodowanemu sumy ubezpieczenia przysługuje roszczenie regresowe. Zażąda on więc od nietrzeźwego sprawcy przestępstwa drogowego zwrotu wszystkich wypłaconych należności.

Apelujemy o rozsądek i rozwagę! Jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią legalizację. Urządzenia takie znajdują się na każdym komisariacie i w siedzibie Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, gdzie można przyjść o każdej porze i sprawdzić stan trzeźwości. Badanie jest proste i całkowicie bezpłatne. Wystarczy pobrać jednorazową słomkę, rozpakować ją i umieścić w miejscu do tego przeznaczonym. Następnie trzeba wdmuchnąć przez nią powietrze i odczytać wynik.
Pamiętajmy, że każdy przypadek nietrzeźwego kierowcy na drodze to sprawa życia i śmierci.
• Jeżeli planujesz prowadzenie pojazdu, nie spożywaj alkoholu lub podobnie działającego środka.
• Jeżeli masz wątpliwości co do swojego stanu trzeźwości – wykonaj badanie. Takie badanie można wykonać w każdej z bielskich jednostek Policji.
• Odmawiaj jazdy z kierowcą, który jest pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka – nie pozwól mu dalszą jazdę.

Alkomat samobsługowy