Wiadomości

Posiedzenie Powiatowej Komisji Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Data publikacji 25.01.2021

Bezpieczeństwo ruchu drogowego na drogach powiatu bielskiego to zagadnienie, które wymaga interdyscyplinarnego działania. Suma bezpieczeństwa to suma zaangażowania wszystkich służb i instytucji, które zajmują się jego poprawą na naszych drogach. W ubiegłym tygodniu odbyło się spotkanie specjalnie do tego powołanej komisji.

Przy Starostwie Powiatowym w Bielsku-Białej działa specjalna komisja, która pełni funkcję doradczą w zakresie działań podejmowanych na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na terenie powiatu bielskiego. Do jej głównych zadań należy przede wszystkim bieżąca analiza poziomu bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Na jej podstawie wskazywane są miejsca zagrożone dla niechronionych uczestników ruchu drogowego, gdzie następnie wdrażane są rozwiązania w zakresie poprawy tej infrastruktury.. W jej skład powołani zostali; przedstawiciel Zarządu Powiatu, przedstawiciele Wydziałów; Komunikacji i Transportu oraz Zarządzania Kryzysowego, przedstawiciel Zarządu Dróg Powiatowych i przedstawiciel Komisji Porządku Publicznego Rady Powiatu. W skład zostali również powołani mundurowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Na spotkaniu Naczelnik bielskiej drogówki komisarz Krzysztof Stankiewicz i aspirant Bartłomiej Kapias omówili stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym w zakresie inicjowanych zmian infrastruktury drogowej. W ubiegłym roku na wniosek między innymi bielskich mundurowych doświetlonych zostało kilka newralgicznych przejść dla pieszych oraz zostały wykonane tak zwane „azyle”. Są to urządzenie infrastruktury poziomej, dzięki którym pieszy pokonując jezdnię o kilku pasach ruchu, może zatrzymać się, tak aby bezpiecznie przejść przez drogę. W ramach zmiany infrastruktury drogowej wynoszone ponad jezdnię są przejścia dla pieszych poprzez tworzenie pewnego rodzaju wysepki, która zmusza kierowców do maksymalnego zwolnienia przez „Zebrą”, a w uzasadnionych przypadkach zmieniana jest nawet lokalizacja przejścia. Dzięki tej interdyscyplinarnej współpracy policji i samorządów można sprawniej działać na rzecz poprawy bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego. Wnioski, jakie wypływają, są jednoznaczne, im lepsza infrastruktura drogowa tym jest bezpieczniejsza dla jej użytkowników.

Pamiętajmy jednak, że na nasze bezpieczeństwo to my sami mamy największy wpływ. Przepisowe, zgodne z zasadami kodeksu drogowego oraz niepozbawione wyobraźni i kultury korzystanie z dróg nie zastąpi nawet najlepiej przygotowanej infrastruktury. To nie rower czy samochód popełniają wykroczenie, ale człowiek, który nimi kieruje. To także w dużej mierze od zachowania pieszych i używania przez nich solidnych elementów odblaskowych zależy ich życie i zdrowie.

Powrót na górę strony