2016 - rok pieszego

Policjanci na święcie bielskich spadochroniarzy

Ponad 2 tysiące osób, głównie dzieci i młodzieży, pojawiło się w 18. Batalionie Powietrznodesantowym w Bielsku-Białej, który obchodził swoje święto. Policjanci z Bielska-Białej włączyli się w uroczyste obchody i zaprezentowali sprzęt, jakiego używają na co dzień. Z najmłodszymi rozmawiali o bezpieczeństwie i rozdawali odblaski.

Bielscy komandosi zawsze w październiku świętują na pamiątkę tego, że 6 października 1959 roku 19. Samodzielny Batalion Rozpoznawczy przybył do Bielska-Białej i wszedł w skład 6. Pomorskiej Dywizji Powietrzno-Desantowej. Na terenie jednostki odbyła się defilada. Żołnierzom wręczone zostały odznaczenia. Cywile mogli liczyć na szereg atrakcji, które przygotowali organizatorzy. Przedszkolaki, uczniowie ze szkół podstawowych oraz licealiści klas wojskowych mogli wziąć do ręki karabin, zajrzeć do wozu bojowego, zerknąć przez celownik moździerza lub zobaczyć, jak dawniej wyglądało umundurowanie żołnierzy.
 Wśród licznych atrakcji, wielkim zainteresowaniem cieszył się pokaz sprzętu policyjnego. Każde dziecko mogło zasiąść za kierownicą radiowozu lub sterem łodzi motorowej i włączyć sygnały dźwiękowe. Z największym zainteresowaniem oglądano elementy ubioru policjantów, które dzieci mogły przymierzyć. Ubranie hełmu, kamizelki ochronnej tzw. „żółwia” czy ochraniaczy na nogi i ręce oraz służbowej czapki policjanta z ruchu drogowego i przy okazji wysłuchanie porad mundurowych, było dla nich wielkim przeżyciem.