2016 - rok pieszego

Darmowy przegląd zimowy w Bielsku-Białej

Dużym zainteresowaniem cieszyła się akcja „Zrób darmowy przegląd zimowy”, którą przeprowadzili w minioną sobotę policjanci z drogówki wspólnie z diagnostami Okręgowej Stacji Kontroli Pojazdów MZK w Bielsku-Białej. Kierowcy, którzy wybierali się w podróż lub przygotowywali do zimowego sezonu na drogach, mogli bezpłatnie sprawdzić swój pojazd na stacji diagnostycznej oraz skorzystać z porad diagnostów, a także policjantów, którzy wręczali kierowcom odblaski.

W sobotę w Bielsku-Białej zainaugurowano działania drogówki „Zrób darmowy przegląd zimowy”. Data rozpoczęcia akcji nie była przypadkowa, ponieważ zbiegła się z początkiem ogólnopolskiej akcji „Znicz 2016”. Wszystko z myślą o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Każdy, kto wyraził chęć, mógł bezpłatnie sprawdzić stan techniczny pojazdu przed zimą lub daleką podróżą oraz skorzystać z porad diagnostów.

Kontroli podlegały:

  • układ kierowniczy odpowiedzialny za utrzymywanie stałego kierunku jazdy lub jego zmianę

Zgodnie z wolą kierowcy, tylko jego sprawne działanie może pomóc w wyprowadzeniu pojazdu z poślizgu, o który zimą na mokrej lub śliskiej jezdni nietrudno.

  • układ hamulcowy, którego zadaniem jest, by zgodnie z wolą kierującego doprowadzić do zmniejszenia prędkości lub zatrzymania pojazdu

Pamiętajmy, że tylko równomierna siła hamowania na kołach lewych i prawych pozwala w warunkach zimowych na wykonanie bezpiecznego manewru hamowania.

  • oświetlenie pojazdu

Tylko prawidłowe ustawienie świateł i właściwe korzystanie z nich uczyni nas widocznymi dla innych, a kierowcom pozwoli widzieć wszystko to, co dzieje się na drodze i ma wpływ na bezpieczeństwo.

  • ogumienie samochodu

Gdy jest ono w należytym stanie, w okresie zimowym niejednokrotnie nie dopuści do utraty przyczepności pojazdu z nawierzchnią drogi, dlatego też sprawdzeniu poddane zostaną bieżnik, ewentualne uszkodzenia mechaniczne wykluczające dalszą eksploatację i ciśnienie powietrza w oponie.

Na miejscu policjanci z drogówki apelowali o bezpieczną jazdę, udzielali kierowcom praktycznych porad i wręczali odblaski z jednoczesną prośbą, by w przypadku napotkania na drodze, szczególnie o zmroku, słabo widocznego pieszego, zatrzymali się i wręczyli mu „odblask”.


Zainteresowane stacje diagnostyczne z Bielska-Białej i powiatu bielskiego nadal mogą zgłaszać chęć wzięcia udziału w akcji kontaktując się z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej przy ul. Kamińskiego 8, tel. 33 8121290, adres e-mail: rd@bielsko.ka.policja.gov.pl.

Film Darmowy przegląd zimowy w Bielsku-Białej

Pobierz plik Darmowy przegląd zimowy w Bielsku-Białej (format mp4 - rozmiar 8.32 MB)