Policjanci rozdawali pieszym odblaski - 2016 - rok pieszego - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

2016 - rok pieszego

Policjanci rozdawali pieszym odblaski

Jesienna aura nas nie rozpieszcza. Dni są coraz krótsze, a warunki drogowe coraz gorsze. Dlatego policjanci z drogówki dbają o bezpieczeństwo pieszych. W czasie wczorajszej akcji NURD mundurowi rozdawali pieszym odblaski i zachęcali do ich noszenia nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem, ale także w mieście i powiecie - w terenie zabudowanym. W nasze działania włączył się reporter „Radia Bielsko” Łukasz Luszczak, który „na żywo” relacjonował przebieg akcji.

Wczoraj policjanci z drogówki przeprowadzili działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Mundurowi swoją uwagę w szczególności skierowali na pieszych łamiących przepisy ruchu drogowego. Ujawniali również nieprzepisowe zachowania kierowców w stosunku do pieszych. W trakcie akcji stróże prawa odnotowali blisko 100 wykroczeń popełnionych przez pieszych, 47 przez kierujących pojazdami silnikowymi, 4 przez rowerzystów. Podczas trwania działań policjanci łącznie nałożyli 84 mandaty karne, skierowali 14 wniosków o ukaranie do sądu oraz pouczyli 36 osób. Największą ilość wykroczeń popełnili piesi, którzy przechodzili w miejscu niedozwolonym oraz nie zastosowali się do sygnalizacji świetlnej. Odnotowano również przypadki nieprawidłowego pokonywania przez kierujących przejść dla pieszych oraz nieustępowania pierwszeństwa pieszym na oznakowanych przejściach.

Podczas trwania działań policjanci edukowali uczestników ruchu drogowego oraz wręczali elementy odblaskowe. Stróże prawa apelowali głównie do pieszych, aby w trosce o własne bezpieczeństwo zachowywali wyjątkową rozwagę na drodze oraz używali elementów odblaskowych, nie tylko poza obszarem zabudowanym, gdzie jest to obowiązkiem, ale także w terenie zabudowanym. W nasze działania włączył się reporter „Radia Bielsko” Łukasz Luszczak, który „na gorąco” relacjonował na antenie przebieg i efekty prowadzonej akcji. Kierowcy, którzy dowiadywali się z radia o akcji, sami dobrowolnie zatrzymywali się w miejscu, gdzie prowadzone były działania tylko po to, by otrzymać odblask. Działania były okazją do promowania kampanii „Rok Pieszego 2016”. Podobną akcję powtórzymy w najbliższym czasie.