Bezpieczeństwo pieszych

Policjanci z „Beskidkiem” rozdawali odblaski

Wspólne patrole policjantów z drogówki, przedstawicieli Fundacji na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego wraz z „Beskidkiem” - maskotką klubu piłkarskiego TS „Podbeskidzie”, pojawiły się ostatnio w centrum Bielska-Białej. Patrole rozdawały pieszym odblaski i informowały o bezpieczeństwie na drodze w okresie zimowym.

Celem akcji „Widoczni – bezpieczni” jest poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a przede wszystkim podniesienie świadomości pieszych i rowerzystów, jak ważne są odblaski podczas poruszania się drogami po zmierzchu.

Wspólne patrole policjantów z drogówki, wspierane przez przedstawicieli Fundacji Na Rzecz Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz dziennikarzy Radia Bielsko i portalu Bielskie Drogi, pojawiły się w centrum Bielska-Białej. Policjantom towarzyszył tym razem „Beskidek” - maskotka TS „Podbeskidzie”. Piesi otrzymywali odblaski. Przed zbliżającym się Dniem Babci i Dziadka, seniorzy mogli liczyć na darmowe bilety na rozgrywki pierwszoligowego TS Podbeskidzie, które rozdawał „Beskidek”. Jednocześnie mieli też okazję porozmawiać o bezpieczeństwie na antenie radia. Relacja z akcji przekazywana była „na żywo” w Radiu Bielsko i portalu Bielskie Drogi.

Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego z odległości około 30 - 40 metrów. Natomiast pieszy, mający na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczny nawet z odległości 150 metrów. Przypominamy, że od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. W czasie akcji „Widoczni - bezpieczni”, policjanci i przedstawiciele fundacji zachęcają pieszych do noszenia elementów odblaskowych także w obszarze zabudowanym - nawet tam, gdzie nie jest to wymagane przepisami. Niewielki gadżet w postaci opaski odblaskowej na nieoświetlonej drodze może uratować życie. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Akcja „Widoczni – bezpieczni” potrwa całą zimę. W okresie tym dni są krótkie, szybko zapada zmrok, na drogach jest ślisko, a przez to dochodzi do większej ilości wypadków z udziałem pieszych.