Wiadomości

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 27.04.2014

Kolejny raz przypominamy o zagrożeniach związanych z różnego rodzaju wyłudzeniami pieniędzy, głównie od seniorów. Sprawcy wykorzystują wiele metod: podają się za członków rodziny, ich znajomych, czy nawet przedstawicieli urzędów lub policjantów. Dlatego też apelujemy, zwłaszcza do osób starszych, aby wykazywali się szczególną czujnością w kontakcie z obcymi osobami, które chcą pieniędzy dla siebie lub kogoś innego. O każdym niepokojącym przypadku należy niezwłocznie powiadomić Policję.

W ostatnich dniach oszuści „zaatakowali” aż 3 razy. W jednym przypadku udało im się wyłudzić 320 złotych. Oszustka, która odwiedziła mieszkankę Wilkowic podawała się za pracownicę poczty. Miała ze sobą deklarację, z której wynikało, że kobieta nie będzie już otrzymywała świadczeń chorobowych za pośrednictwem doręczyciela poczty, a gotówka przelewana będzie na jej konto. Sprawczyni podsunęła ofierze dokumenty do podpisu. Kiedy pieniądze długo nie wpływały na konto, pokrzywdzona osobiście pofatygowała się do swojego ubezpieczyciela. Jak się okazało, zgodnie z jej dyspozycją i złożonym na deklaracji podpisem, wypłacił on pieniądze na wskazane konto, należące najprawdopodobniej do oszustki. 

Z kolei mężczyzna, który skontaktował się telefonicznie z 67-letnią bielszczanką podawał się za jej syna i usiłował wyłudzić 25.000 złotych. Kobieta w porę zorientowała się, że ma do czynienia z oszustem i nie zgodziła się na przekazanie gotówki. Podobną rozwagą wykazał się 81-letni bielszczanin, do którego tego samego dnia zadzwonili prawdopodobnie ci sami oszuści. W czasie rozmowy oszust podawał się za syna starszego mężczyzny twierdząc, że uległ wypadkowi i potrzebuje pieniędzy na leczenie. Po chwili zadzwonił jego wspólnik, który tym razem podawał się za funkcjonariusza Policji i ponownie pod pretekstem wypadku, któremu  rzekomo uległ syn bielszczanina, usiłował wyłudzić od niego pieniądze.

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się znajbliższą jednostką Policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie Policji może przyczynić się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.
 

Pamiętaj!

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

 
Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.

Powrót na górę strony