Wiadomości

Dzielnicowy na spotkaniu z seniorami o bezpieczeństwie

Data publikacji 09.05.2017

W ramach kampanii "Dzielnicowy bliżej nas" w gminnej bibliotece w Jasienicy odbyło się spotkanie dzielnicowego z seniorami. Pod hasłem "Bądź bezpiecznym" dzielnicowy omówił zagrożenia na jakie narażone są osoby starsze.

Bezpieczeństwo seniorów jest tematem bardzo aktualnym i coraz szerzej poruszanym. Poprawa bezpieczeństwa seniorów wymaga nieustannej pracy, tak aby minimalizować skutki pojawiających się coraz to nowych zagrożeń. Dlatego w dniu 5 maja 2017 roku w ramach programu "Dzielnicowy bliżej nas" dzielnicowy z Komisariatu Policji w Jasienicy asp. Rafał Siekierka we współpracy z Dyrekcją Gminnej Biblioteki Publicznej w Jasienicy Panią Magdaleną Waliczek, zorganizowali spotkanie z seniorami sołectwa Jasienicy, z hasłem przewodnim "BĄDŹ BEZPIECZNYM". W trakcie spotkania w Gminnej Bibliotece, zostały omówione zagrożenia, na jakie narażone są osoby starsze. Funkcjonująca od lat metoda "na wnuczka" obecnie jest tylko jednym z możliwych sposobów, które często są wykorzystane do oszukania seniorów. Seniorom przypomniano o zasadach ograniczonego zaufania wobec obcych osób oraz zachowania zdrowego rozsądku przy podejmowaniu decyzji na rozmaite oferowane im produkty. Uczestników spotkania poinformowano, że w punkcie konsultacyjnym przy Urzędzie Gminy mogą skorzystać z bezpłatnych usług porad radcy prawnego. Podczas spotkania omówiono również zasady bezpieczeństwa na drodze. Dzielnicowy zachęcał uczestników do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach, kiedy poruszają się po drodze, nie tylko poza obszarem zabudowanym.

W trakcie spotkania, każdy z uczestników mógł zadawać pytania, wyrazić swoją opinię, podzielić się własnymi spostrzeżeniami czy sugestiami odnośnie omawianych kwestii, a także osobistego poczucia bezpieczeństwa. Uczestnikom zostały przekazane ulotki informacyjne omawianych zagrożeń oraz broszury "Dzielnicowy bliżej nas" z instrukcją korzystania z aplikacji "Moja Komenda" oraz "Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa". Szczególnie aplikacja "Moja Komenda" przypadła do gustu seniorom, którą już w trakcie spotkania zainstalowali w swoich telefonach.

  • Spotkanie z dzielnicowym