Uwaga na oszustów! - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej

Wiadomości

Uwaga na oszustów!

Data publikacji 07.02.2018

Tylko wczoraj oszuści działający metodą na tzw. „wnuczka” dzwonili do potencjalnych ofiar na terenie Bielska-Białej aż 5 razy. Niestety w jednym przypadku stworzona przez nich historia sprawiła, że 83-letnia kobieta uwierzyła swojemu rozmówcy i straciła w ten sposób 18 tysięcy złotych.

Wczoraj w południe do 83-letniej bielszczanki zadzwonił telefon. Płacząca kobieta podając się za jej córkę poinformowała seniorkę, że miała poważny wypadek drogowy. Po czym przekazała telefon oszustowi podszywającemu się za policjanta. Pod pretekstem załatwienia sprawy polubownie zażądał zapłaty kaucji, dzięki której córka nie trafi do więzienia. Niestety kobieta przekazała oszustowi swoje oszczędności w kwocie 18 tysięcy złotych.

To nie jedyny przypadek oszustwa w taki sposób. W podobnym tonie przebiegały rozmowy z czterema innymi osobami na terenie Bielska-Białej. Czujność i rozwaga tych osób uchroniły je przed utratą swoich oszczędności.

Apelujemy! Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze!

Opowieści i preteksty, jakie tworzą i wykorzystują złodzieje i oszuści bywają bardzo różne, a ich pomysłowość w tym zakresie nie zna granic. Jednak wspólnym elementem ich działania jest wytypowanie na przyszłe ofiary starszych i najczęściej mieszkających samotnie osób, zdobycie ich zaufania i odwrócenie uwagi. Bardzo często zaczyna się od zwykłego telefonu od rzekomego wnuczka, wnuczki, kuzyna, czy syna z prośbą o pilne pożyczenie pieniędzy. Zazwyczaj po ich odbiór przychodzi inna, wcześniej ustalona osoba.

Przypominamy! Żeby nie stać się ofiarą takiego przestępstwa musimy działać rozważnie i nie ulegać emocjom oraz kierować się zasadą ograniczonego zaufania do nieznanych nam osób, które pukają do naszych drzwi lub dzwoniąc podszywają się za bliskich. Bądźmy także podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas do szybkiego podjęcia ważnych finansowych decyzji. Nie dajmy się również nabrać na zachrypnięty, zmieniony głos rzekomego wnuczka oraz nie przekazujmy pieniędzy obcym. Jednak najważniejsze jest, by w takim przypadku zawsze najpierw skontaktować się z osobą, do której pożyczka ma trafić, a o każdej próbie wyłudzenia natychmiast informować Policję.

W szczególności pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY nie proszą też o przekazywanie pieniędzy nieznanym osobom.