Wiadomości

W trosce o bezpieczeństwo seniorów i osób niepełnosprawnych

Data publikacji 30.03.2018

Jak nie dać się oszustom i domokrążcom? Jak uniknąć kradzieży i dlaczego warto nosić odblaski także w terenie zabudowanym – na te i szereg innych pytań odpowiadali policjanci w trakcie spotkania zorganizowanego przez Wydział Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej w ramach „Dni otwartych” dla seniorów oraz osób niepełnosprawnych.

Głównym tematem spotkania policjantów z seniorami i osobami niepełnosprawnymi była problematyka przestępstw dokonywanych metodą na tzw. „wnuczka”, a także kradzieże, których dopuszczają się domokrążcy podszywający się pod pracowników różnych firm i instytucji oraz bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Asp.szt. Jarosław Motyka wraz z mł.asp. Iloną Michalczyk przypomnieli uczestnikom o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Spotkanie miało na celu podniesienie świadomości na temat zagrożeń z jakimi mogą spotkać się osoby starsze oraz sposobów ich unikania. Mundurowi szczególną uwagę zwrócili na problem oszustw dokonywanych metodą „na wnuczka”. Uczestnicy dowiedzieli się również, jak mają zareagować, kiedy widzą, że ktoś łamie przepisy prawa oraz jak być bezpiecznym na drodze. Podczas zajęć policjanci zachęcali do noszenia elementów odblaskowych na ubraniach. Rozdali także ulotki przestrzegające przed oszustami. Omówili również założenia programu „Dzielnicowy bliżej nas” i aplikacji mobilnej „Moja komenda”.

W „Dniu otwartym” uczestniczyli także przedstawiciel innych instytucji, m.in.: urzędów skarbowych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Funduszu Zdrowia, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Miejskiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, Powiatowego Urzędu Pracy oraz Środowiskowego Centrum Pomocy. Uczestnicy spotkania mogli skorzystać z wsparcia radcy prawnego i psychologa. Do dyspozycji osób niesłyszących obecny był tłumacz języka migowego.