Wiadomości

"Bezpiecznie - chce się żyć" w Bielsku-Białej

W Sali Koncertowej Bielskiego Centrum Kultury przy ul. Juliusza Słowackiego odbyło się seminarium poświęcone bezpieczeństwu w ruchu drogowym pod nazwą "Bezpiecznie – chce się żyć”. W spotkaniu uczestniczyło ponad 300 osób, w tym policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej.

Seminarium, zorganizowane przez Krajowe Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, stanowi swoistą formę reedukacji kierowaną do wszystkich uczestników ruchu drogowego. W czasie spotkania policjanci z drogówki zaprezentowali zagadnienia dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym wraz z kierunkami podejmowanych przez Policję działań, zmierzających do poprawy bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego. Podkom. Marzena Szwed wraz z asp. Iloną Michalczyk, przedstawili stan analizy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na Śląsku, a także w Bielsku-Białej i powiecie bielskim. Tematem przewodnim spotkania było bezpieczeństwo motocyklistów. Od początku tego roku na drogach Bielska-Białej i powiatu bielskiego doszło do ponad 20 wypadków drogowych z udziałem motocykli, w których zginęła 1 osoba, a 7 zostało rannych. Policjanci omówili główne przyczyny wypadków drogowych, zarówno po stronie motocyklistów jaki i pozostałych uczestników ruchu drogowego, oraz sposoby unikania zagrożeń na drodze. Na zakończenie spotkania wystąpił Teatr Muzyczny Castello. 

Wybierając się w podróż motocyklem pamiętajmy, że jesteśmy szczególnymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie chronią nas poduszki powietrzne i strefy zgniotu jak w samochodach. Pamiętamy o tym, gdy planujemy dalekie podróże, ale także wtedy gdy - jak to określa się w żargonie miłośników dwóch kółek - chcemy pojeździć wokół komina. Niestety, kiedy panują wysokie temperatury część motocyklistów świadomie rezygnuje z odzieży przeznaczonej do podróżowania motocyklem wyposażonej w specjalne ochraniacze, wykonanej z tkanin i materiałów o zwiększonej odporności na ścieranie. Kiedy dojdzie do zdarzenia z udziałem motocykla odzież i odpowiedni kask są dla motocyklisty jedyną ochroną. Dobór odpowiedniej odzieży i kasku to w decyzje często na wagę życia. Jedno z przykazań motocyklisty brzmi: "ubieraj się zawsze tak, jakbyś to dzisiaj miał mieć wypadek".
 

  • Policjantki prezentują publiczności statystyki wypadków drogowych.
  • Przedstawicielka Krajowego Centrum Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
  • Policjantki prezentują informacje o wypadkach drogowych.
  • Publiczność zgromadzona w Bielskim Centrum Kultury na akcji pn. Bezpiecznie - chce się żyć.
  • Dziennikarka Radia Bielsko prowadzi wywiad z podkom. Marzeną Szwed z KWP Katowice.
  • Występ artystów z Teatru Muzycznego Castello.