Wiadomości

Debata o bezpieczeństwie

Data publikacji 08.04.2013

W minioną sobotę w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej odbyła się debata pod hasłem: „Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej – szanse i zagrożenia”.

W minioną sobotę w Wyższej Szkole Administracji w Bielsku-Białej odbyła się debata pod hasłem: „Bezpieczeństwo w przestrzeni publicznej – szanse i zagrożenia”.
Organizatorem debaty było Regionalne Centrum Badań nad Bezpieczeństwem oraz Wydział Administracji Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej. Partnerem została Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele środowiska akademickiego, władz samorządowych, mieszkańcy naszego regionu i studenci, przedstawiciele Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej. W debacie uczestniczył także dr Janusz Mika z Uniwersytetu Śląskiego w Opawie. Debata w ciekawy i dynamiczny sposób prowadzona była przez prof. nadzw. dr hab. Bernarda Wiśniewskiego. Jej celem była próba wskazania czynników powodujących podniesienie poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a zarazem tych czynników, które go obniżają. Jednocześnie wskazanie jaki wpływ na poziom bezpieczeństwa wywierają działania Policji, samorządu lokalnego i osób korzystających z miejsc ogólnodostępnych. Dodatkowo celem debaty było ukazanie różnic i podobieństw w spojrzeniu na dyskutowane zagadnienia.
Uczestnicy debaty wskazywali czynniki, które wpływają na podniesienie poziomu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej, a jednym z nich jest niewątpliwie zaufanie społeczne do organów ścigania. Debatowano także nad koniecznością wypracowania wśród mieszkańców postaw negatywnie oceniających przypadki łamania prawa, a co za tym idzie obniżenia tolerancji na przestępstwa. Jednym z wniosków wypływających z rozmów było uświadomienie, jak znaczący i decydujący wpływ na poziom bezpieczeństwa może mieć zwykły przechodzień. Konkludując podkreślano, że nie uda się w efektywny sposób doprowadzić do stanu bezpieczeństwa w przestrzeni publicznej bez współpracy z instytucjami samorządowymi przy aktywnym wsparciu społeczeństwa.


Film w formacie nieobsługiwanym przez odtwarzacz. Pobierz plik (format flv - rozmiar 5.03 MB)

Powrót na górę strony