Wiadomości

Oszust podawał się za policjanta

Data publikacji 10.04.2013

Mężczyzna, który zadzwonił wczoraj do 80-letniej czechowiczanki i podawał się za policjanta, usiłował wyłudzić 20.000zł pod pretekstem wypadku, który rzekomo spowodowała córka starszej kobiety. Nie udało mu się, bo pokrzywdzona nie dała się nabrać.

Mężczyzna, który zadzwonił wczoraj do 80-letniej czechowiczanki i podawał się za policjanta, usiłował wyłudzić 20.000zł pod pretekstem wypadku, który rzekomo spowodowała córka starszej kobiety. Nie udało mu się, bo pokrzywdzona nie dała się nabrać. 

W czasie rozmowy oszust stwierdził, że właśnie przebywa w szpitalu, gdzie jest też córka starszej kobiety i jej zięć. Z jego relacji wynikało, że córka czechowiczanki rzekomo podróżowała samochodem wspólnie ze swoim mężem. Za spowodowanie wypadku grozi jej teraz areszt, a może go uniknąć wpłacając kwotę 20.000zł. Rozmówczyni poprosiła, aby mężczyzna przekazał telefon zięciowi, a następnie córce. Sprawca faktycznie oddał telefon najpierw jakiemuś mężczyźnie, a następnie kobiecie. Pokrzywdzona nie rozpoznała ich głosów, co już wzbudziło jej podejrzenia. Zgodziła się jednak przekazać pieniądze. Zaledwie po 15 minutach od rozmowy w jej mieszkaniu pojawił się mężczyzna (w wieku około 60 lat, otyłej budowy ciała o wzroście około 160-170cm, ubrany w ciemną kurtkę i czapkę), prosząc o gotówkę. Czechowiczanka stwierdziła, że owszem przekaże mu pieniądze, ale w obecności sąsiada. Kiedy oszust to usłyszał, po prostu uciekł.
 

 

Dlatego apelujemy do Państwa - bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego i poprosi o pilną pożyczkę! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej!

 

Apelujemy o ostrożność!
Każdy, kto zetknie się z takim sposobem działania przestępców, powinien natychmiast skontaktować się z najbliższą jednostką policji pod numer: 997 lub 112. Pamiętajmy, że szybkie powiadomienie policji przyczyni się do zatrzymania oszustów i przerwania ich przestępczej działalności.
Jednocześnie apelujemy do dzieci i młodzieży o przekazanie naszych rad starszym rodzicom, babciom i dziadkom, którzy często pozostają sami w domu, a przez to narażeni są na działanie oszustów, domokrążców i innych przestępców.


Pamiętaj!

 

  • będąc w domu zawsze zamykaj drzwi wejściowe na zamki,
  • nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia kto i po co przyszedł - spójrz przez wizjer i zapytaj,
  • jeśli zjawił się przedstawiciel jakiejś instytucji, np. banku, administracji, elektrowni czy gazowni, bez otwierania drzwi sprawdź telefonicznie, czy był on do Ciebie kierowany. Jeśli nie masz telefonu poproś, aby przyszedł z sąsiadem mieszkającym obok,
  • jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu. Najlepiej, żeby towarzyszyli Ci wtedy sąsiedzi lub ktoś z rodziny,
  • nie dawaj żadnych pieniędzy akwizytorom czy inkasentom i nie podpisuj z nimi żadnych umów - każda szanująca się firma transakcje zawiera w swojej siedzibie lub za pośrednictwem poczty,
  • nie przekazuj żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków Twojej rodziny lub proszą o przekazanie pieniędzy poprzez osoby pośredniczące,
  • mając w domu pieniądze, schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
  • nie udzielaj żadnych informacji przez telefon, szczególnie swoich danych personalnych, numerów kont bankowych i haseł do nich, nie mów o swoich planach życiowych, czy członkach rodziny.

Stosując się do tych rad, Wasi bliscy znacznie zmniejszą możliwość stania się ofiarą przestępców.
 

Powrót na górę strony