Z młodym kierowcą w drodze po doświadczenie

Działania „Motocykl&quad”

Blisko 100 skontrolowanych pojazdów, 23 kierujących ukaranych mandatami za zbyt szybką jazdę, brak uprawnień do kierowania jednośladami, zatrzymane dowody rejestracyjne za zagięte, nieczytelne tablice rejestracyjne - to efekt działań „Motocykl i quad” prowadzonych w trakcie minionego weekendu przez policjantów z Bielska-Białej i Szczyrku.

Działania prowadzone były w bielskiej Wapienicy, Straconce oraz w Szczyrku, na szlakach leśnych prowadzących na Skrzyczne i Klimczok oraz w Kobiernicach. Policyjne patrole na motocyklach i w pojazdach terenowych kontrolowały górskie szlaki turystyczne i prowadzące do nich drogi dojazdowe. Mundurowi represjonowali kierujących terenówkami, quadami, motocyklami crossowymi, którzy naruszali zakaz wjazdu na tereny górskie, powodując zagrożenie dla osób korzystających ze szlaków turystycznych. Kierujący tymi pojazdami w sposób drastyczny naruszają bowiem normy prawne, zakłócając spokój i porządek publiczny oraz niszczą środowisko naturalne, a także w sposób nieodwracalny niszczą roślinność i płoszą zwierzęta objęte ochronną gatunkową. Ponadto powodują szkody w infrastrukturze górskiej oraz dewastują ścieżki dydaktyczne. Policjanci kontrolowali także motocyklistów, którzy stylem jazdy, bądź stanem technicznym pojazdów naruszali obowiązujące przepisy.

Patrole skontrolowały blisko 100 kierowców. 23 ukarano mandatami za zbyt szybką jazdę, brak uprawnień do kierowania jednośladami. Mundurowi zatrzymali 9 dowodów rejestracyjnych, m.in. za zagięte w motocyklach i nieczytelne tablice rejestracyjne oraz nieprawidłowy stan ogumienia. W czasie akcji zatrzymano 5 nietrzeźwych kierowców samochodów osobowych.

Akcja jest odpowiedzią na liczne uwagi mieszkańców, którzy uskarżają się na motocyklistów i kierujących quadami, którzy łamią przepisy na drogach w weekendowe dni i powodują zagrożenie niebezpieczną, brawurową jazdą na górskich drogach.